Might Know Something Else feed Kommentarer Feed

Might Know Something Else

Störst på CMS. EPiServer, Drupal, WordPress, Sharepoint, Polopoly, Escenic och Sitevision.

EPiServer äntligen innanför tullarna

Skribent Martin Edenström Den 22 april 2009

Så har äntligen EPiServer bestämt sig för att lämna sin avkrok i Akalla. Källor berättar för MKSE att på ett internt informationsmöte under onsdagens morgon angavs nya adressen, Regeringsgatan 67 i Stockholm.

Cityadressen kommer nog hjälpa vid både rekrytering av nya talanger samt göra livet enklare för Sami, Johan och Maria. Som antagligen har fler kundbesök på eget kontor att vänta sig.

Det har varit svårt att hitta lokaler som både är prisvärda, erbjuder ventilation och luftkomfort för de månghövade utbildningstillfällena samt kan rymma kylanläggningen EPiHosting kräver. Redan i mars berättade Peter Larsson för mig att EPiServer var nära att skriva under på två andra adresser, i city och på Kungsholmen. Men Regeringsgatan var bäst för EPiServer.

Update: 15:e augusti sker flytten och lokalerna är på 1820 kvadratmeter.

Artiklar som kan intressera dig:

  1. Shortcut.nu äntligen re-lanserad ...
  2. 2,2 miljoner besökare – 35 innanför paywallen, vågar NYTimes? ...

View Comments till “EPiServer äntligen innanför tullarna”

  1. Meta nyhet här på MKSE, eller vadå? Jaja, det är väl därför ni är här och läser ;)

  2. Vän av ordning skriver:

    Dom där ”källorna” som ”berättar för MKSE” om det ”interna informationsmötet” känns smått överskattade, Mikael Runhem offentliggjorde detta imorse kl 9 (adressen och att dom flyttar in runt den 15 augusti) :)

  3. Fick faktiskt ett inside SMS innan den där bloggposten. Då jag arrangerade workshops (med ett EPiServer community projekt!) hela dagen så fick bloggposten komma lite senare. Men här, snabbhetsbevis! http://edenstrom.bloggy.se/episerver-flyttar-till-regeringsgatan-67/

  4. Marcus Demnert skriver:

    XLENT hälsar EPiServer varmt välkommen till huset!

Reply

blog comments powered by Disqus