Acquias svenska ledning borta efter enbart ett år

In Drupal by MKSE.com Redaktion Martin EdenströmLämna en kommentar

Drupals intressebolag Acquias svenska och nordiska satsning har kommit av sig. Den Sverige-ansvarige Fredrik Blomqvist har försvunnit från sin post efter blott ett år.

Fredrik Blomqvist var ansvarig för alla aktiviteter i de nordiska länderna och syntes bl a i eventsatningen på Webbdagarna Stockholm i mars 2014 med ProPeople. Men flera lokala svenska röster lät höra att det var väldigt tyst från det svenska kontoret efter ”lanseringen” av ett lokalt Acquia. Även MKSE.com kontaktades och blev utlovade mer information, som inte kom.

Någon efterträdare har inte kommunicerats och det svenska kontaktnumret går via England. Någon svensk adress finns inte längre listad. Jim Shaw är General Manager, EMEA på Acquia. Han och Acquias CMO Tom Wentworth har sett till att skicka ut en del allmän information om bolaget sedan 2013.

Fredrik var tidigare säljansvarig på Sitecore. Numera återfinns han på Hogia.

Leave a Comment