Brandy Melville och Skims svenska e-handel drabbade av phishing och com.se bedrägeriförsök

In E-handel, Nyheter by MKSE.com Redaktion Martin Edenström

När Kim Kardashians öppnande sin omtalade Skims svenska e-handel dök lika snabbt en kopia av hela webbplatsen upp. Inte på officiella skims.com/se (skims.com/en-se/se), men på mycket snarlika skims.com.se. Detta är en www.com.se-sajt som drivs av brittiska webbhotellet CentralNic Ltd. Samma sak har bl a därefter drabbat populära varumärket Brandy Melville. I skrivande stund återfinns en kopia av https://www.brandymelville.com.se fortfarande uppe online. Webbplatserna är väl sökordsoptimerade och har hundratals sidträffar på Google. Många av landningssidorna till populära produkter rankar högre än den officiella webbplatsen med bättre SEO och sökbarnhet i olika sökmotorer.

MKSE.com vet mer, läs vidare här om samma företag:  De mer digitala rollerna GroupM WPP Media satsar på efter omorganisationen

Webbplatserna är exakta kopior fast med rabatterade priser och ett eget utcheckningsflöde som leder till en Stripe betallösning alterantivt ett eget formulär för att driva in person- och därefter kreditkortsuppgifter. Stripe-kontot går till en privatperson och interiörsdesignföretaget Embun Design Studio Sdn Bhd. i Malaysia. De har i sina sociala kanaler samt som kundomdömen på Google och Instagram på sistone fått frågor kring pengar och vart en betalning har hamnat.

Det är uppenbarligen medvetet modemärken som riktar sig mot yngre personer som inte direkt ser bluffen utan anger sina kreditkortsuppgifter. Webbplatserna har legat öppna i flera månader på com.se domänerna.

MKSE.com vet mer, läs vidare här om samma företag:  Optimizely fokuserar helt på SEO, eller GEO, i nya CMS-uppdateringen