Nya ViasatSport.se riktar sig mot två olika målgrupper

In Drupal, Nyheter, Open source PHP, Övriga / Custom CMS by MKSE.com Redaktion Martin EdenströmLämna en kommentar

Viasat Sport har avtäckt nya ViasatSport.se. Den nya responsiva lösningen ska vara anpassad för både sport fans som söker en snabb återblick av senaste events så väl som de som vill gräva djupare ned i artiklar och statistik.

Sajten har infinitive scroll, antal dela-statistik per artikel, fokus på material bakom inloggning, Livescore i toppmeny och en hel del annat.

Viasat Sport återfinns på Express Web Framework, Ink Web Framework och React.

Viasatsport.se lämnar därmed ett arv på CMS-plattformen Joomla som inleddes 2008. 2010 valde Viasat.se Drupal, som 2013 uppgraderades till Drupal 7 framtagen av hela 6 byråer.

Fem man stora Common Ground står bakom UX och design.

0h
livetimmar sport under 2016 sänder kanalen
I augusti lanseras även nya kanalen Viasat Sport Premium.

MKSE.com vet mer, läs vidare här om samma företag:  Biljätten satsar fullt ut på Contentful headless

Leave a Comment