Svensk Damtidning överger EPiServer för WordPress

In Nyheter, Optimizely by MKSE.com Redaktion Martin Edenström6 Comments

Svensk Damtidning, ”den kungliga webben”, förbereder sig inför det kungliga bröllopsåret med nya sajten, och domännamnet, SvenskDam.se. En EPiServer 4 överges till förmån för WordPress.

Nya sajten är centrerad, har större bilder, bloggar, webb-TV och senaste kommentarer, senaste blogginlägg listning på startsidan. Väl uppbyggd för ändamål och målgrupp. Inte riktigt lika ”onlineaktuell” och publik friande mot en yngre målgrupp som Posh24. Men det kanske inte heller var meningen?

Men skapa inte förvirring med flera domännamn, Allers. Dessutom ligger den gamla domänen Svenskdamtidning.se ännu kvar på sin trista EPiServer.

MKSE.com vet mer, läs vidare här om samma företag:  Lydmar Hotel släpper ”hemkänsla” på WordPress av Happiness

Driftige Jonas Nordström, Teknisk projektledare nya medier Allers förlag, har tidigare twittrat om ”deploy av 9 WordPress installationer”. Var det månne den tekniska miljön för denna Allers förlagkund? Är det sådant tryck från Svensk Damtidnings läsarskara (inklusive Erik Penser)?

Comments

  1. svenskdamtidning.se ligger inte kvar i gamla episerver, det var lite lagg i DNS:erna bara.
    Min kommentar om ”9 wordpress-installationer” rörde sig nog om uppdatering till 2.7 på chic.se, femina.se annons.allersforlag.se etc. Det börjar bli mycket wp nu.

  2. svenskdamtidning.se ligger inte kvar i gamla episerver, det var lite lagg i DNS:erna bara.
    Min kommentar om ”9 wordpress-installationer” rörde sig nog om uppdatering till 2.7 på chic.se, femina.se annons.allersforlag.se etc. Det börjar bli mycket wp nu.

  3. Jag var ironisk gällande SvenskDam.se på 9 WP ;)

    Men ni har minst sagt kul och spännande CMS projekt på gång på Allers!

  4. Author

    Jag var ironisk gällande SvenskDam.se på 9 WP ;)

    Men ni har minst sagt kul och spännande CMS projekt på gång på Allers!

Leave a Comment