Två av tre IT-bolag fortsätter backa. Hälften minskar i storlek

In Nyheter by MKSE.com Redaktion Martin Edenström

I Cinodes granskning av IT-bolag med lite öppnare redovisningsformer hittar vi enbart runt 30 procent som går bra. Det är B3 Consulting, Exsitec, CombinedX och Prevas som växer fjärde kvartalet. Resten backar.

0 %
är mindre än q4 2023
AD: 


Få ovärderliga råd och kunskap inom området. Öppna upp ett MKSE.com expert online videosamtal på några minuter. Skaffa ett MKSE 🔭 Premium konto idag. En del av MKSE Patreon medlemskapet. Experutvärdering, personligt stöd plattformsval, intel/databastillgång och rådgivning längs med vägen.

Det fjärde kvartalet uppvisade en negativ medeltillväxt på -1,6 (3,1) procent och en median på -2,8 (4,9) procent . För helåret låg tillväxten nära noll, med en median på 0,6 procent och en genomsnittlig tillväxt på -0,1 procent. Över hälften av konsultbolagen minskade antalet medarbetare under det fjärde kvartalet jämfört med det tredje. Sett över hela året har nästan hälften av bolagen minskat sin personalstyrka.

MKSE.com vet mer, läs vidare här om samma företag:  70 procent av IT-bolagen minskar på medarbetare, överskott på systemutvecklare