United Colors of Benetton gör switch till Shopify

In E-handel, Klaviyo, Marketing Automation, Nyheter, Shopify by MKSE.com Redaktion Martin Edenström

Ingen mindre än Harley Finkelstein berättar att den senaste fashion retail aktören att göra en Shopify switch är United Colors of Benetton och Benetton Group. En bra kommunikatör om någon. Gruppen har idag runt 2700 egna butiker, finns i 60 länder och har funnits som varumärke i över 60 år. Benetton med https://se.benetton.com återfinns redan idag på SaaS plattformen tillsammans med Klaviyo MA och Reviews.

0 st
butiker har Benetton idag
AD: 


Få ovärderliga råd och kunskap inom området. Öppna upp ett MKSE.com expert online videosamtal på några minuter. Skaffa ett MKSE 🔭 Premium konto idag. En del av MKSE Patreon medlemskapet. Expertutvärdering, personligt stöd plattformsval, intel/databastillgång och rådgivning längs med vägen.

För en fem år sedan köpte Benetton in ett Antavo digitalt lojalitetsprogram / loyalty program och har tidigare jobbat med främst R/GA London för UX/webbplatsdesign och koncept. Gruppen använder sig av Cegid Retail cloud-native POS / Unified Commerce.

Shopify har däremot en svensk mindre efter att bolagets designchef Carl Rivera som anslöt från förvärvet Tictail lämnat nu i år. Han gick istället till en produktchefsroll på en sydamerikansk bank.

MKSE.com vet mer, läs vidare här om samma företag:  Air Up satsar på Sverige tillsammans med Contentful och Shopify
This content is available exclusively to members of MKSE.com & publicisten Martins Patreon at SEK0 or more.