Vad gör svenska bidrag på oseriösa CMS-Channel CMS-awards?

In Drupal, Ektron, Nyheter, Optimizely/Episerver, SDL Tridion Sites, Sitecore XP by edenstrom6 Comments

Den belgiska tävlingen CMS-awards närmar sig. Tävlingen kommer arrangeras i  Sky Hall vid Bryssels flygplats av belgiska konsultbolaget CMS-Channel. Eventet är en del av endagsseminariet CM Innovation 2008 som Sitecore, Microsoft, Oracle, Ektron och Delware står bakom (trist nog funkar inte länken till deras sajter).

Tävlingen CMS-awards sponsorer är mindre välkända Terremark, Smartsite, SDL Tridion, Amplexor och Desk02. En middagsplats kostar runt 1500:- SEK per person.

Kategorierna som det kommer tävlas i är:

  • Best Web Content Management Project within the category Design/Lay-out
  • Best Web Content Management Project within the category Navigation
  • Best Web Content Management Project within the category Content
  • Best Web Content Management Project within the category SEO
  • Best Web Content Management Project within the category Web 2.0
  • Best Web Content Management Project within the category Government
Vi har mer på samma ämne:  Journey Orchestration plattformen blev inte marknadschefens quick-fix, men dessa är de bättre

Det verkar som alla nominerade sajter tävlar i alla kategorier. Bidragen kommer bedömas baserat på:

  • Design/layout
  • Navigation
  • Content
  • SEO
  • Web 2.0
  • Government

Så långt allting väl. Creunas Stockholm.seEPiServer är ett av bidragen i kategorin Best Design / Layout. Där en seriös mottävlande är en Blogger blogg.

Men ge Creuna en röst. Det är bättre att lyfta fram svensk professionalism än inget alls. Så får ett Creunateam (och kanske min Cybercomkollega Martin Dolk) en kul resa till den belgiska huvudstadens flygplats. Röstsajten är som gjord för illegalt röstspam, för övrigt.

Vi har mer på samma ämne:  Realtid.se bygger e-handel, designar om och byter ut teknik. Kastar ut Drupal

Det finns två bidrag på svenska CMS:et EPiServer, det andra är projektet Monocle.com. Här är bilder från när det begav sig senast. Märkligt att Webby Awards valde att göra tävlingen till europeisk representation. Men i brist på bättre så.

Tävlingen ger en ganska tydlig bild över hur splittrad den europeiska CMS-marknaden är. Vilka i Sverige känner till småskuttar som MyCMS, Smartsite, Smartlounge, MCMS, Ektron, Trinch, Site Finity, emagiC CMS.net, Communicator, SPIP eller Amplexor?

Listan över nominerade ger dock en bild av SDL Tridion och Drupals framfart i landet.

Kommentarer

  1. Just det, CMS400.net portfolion används av 20,000 organisationer, WCM:et finns i 40 länder och har 340 partners. Jag var lite snabb i mixen av mindre, belgiska aktörer.

  2. Just det, CMS400.net portfolion används av 20,000 organisationer, WCM:et finns i 40 länder och har 340 partners. Jag var lite snabb i mixen av mindre, belgiska aktörer.

Leave a Comment