Som vanligt var det inte en partner allena som stod bakom den större re-lanseringen av Indiska häromveckan. Innovations- och designbyrån Animal stod för Indiskas nya digitala identitet och profil. De levererade Art Direction, Creative Direction, Visual Design, User Experience Design, User Interface Design och Prototyping Animation.
Indiska ska ha bett om att spara de bästa delarna med sitt varumärkes historik samt skapa en fräsch och modern design och upplevelse. Som fungerar i ett omni- och ”cross-channel” perspektiv. Detta då hela 75 procent av Indiskas trafik under 2018/2019 visade sig vara mobilbaseras. Animal ska även tagit fram ett nytt, flexiblt designsystem och en ny informationsarkitektur. Avensias produktramverk Storefront Nitro används tillsammans med Episerver Commerce plattformen och en InRiver PIM används tekniskt för nya Indiska.com.
Animal står även bakom storkunden Coops nya e-handelsdesign för att låta kunderna i främst mobilen ta del av 25 000 produkter på ett överskådligt och tydligt sätt. Där jobbade Animal även med Illustration och Iconography.
Fler artiklar idag:
Ännu en stormarknadskedja lägger ned sitt Ocado warehouse och e-handel
2 februari, 2026”Sluta välja mellan varumärke och försäljning – satsa på båda”
2 februari, 2026”Sluta välja mellan varumärke och försäljning – satsa på båda”
2 februari, 2026SNS köper in ny närvaro av Äventyret och Nova Singular Studios
2 februari, 2026Figma, Hubspot, Monday.com, Wix och Klaviyo slaktas på börsen i ett AI-landskap
2 februari, 2026Strawberry browsers svar på Google Chrome AI Auto Browse uppdateringar
30 januari, 2026Vinnare 2026 i årets Web Service Award
30 januari, 2026Beställarstöd inom e-handel och CX
MKSE.com har data och kunskap från över 15 000 svenska upphandlingar och plattformsval. Fatta rätt beslut. Gör som SJ, Avanza, KI och Telia. Anlita en expert inom området. Kontakta oss idag.
⬇ Fyll i formuläret nedan eller klicka för att e-posta oss
