Salesforce köper upp Contentful, Headless 360 får ny innebörd

In Contentful, Contentstack, Headless / Decoupled CMS, Nyheter, Salesforce by MKSE.com Redaktion Martin Edenström

CMS var i en blivande agentvärld en av de mer vibrerande delarna och produktkategorierna i årets Martech Report 2026 från Scott Brinker. Och idag köper Salesforce upp hela Contentful. Det tyska bolaget har tidigare haft värderingar om uppåt 55-60 mdr SEK. Efter viss ökad konkurrens och nya marknadsprioriteringar ska värderingen numera teoretiskt kunnat ligga på snarare 30-40 mdr SEK. Som ett exempel kostade Slack Salesforce hela 235 miljarder SEK 5,5 år sedan.

Salesforce skriver att förvärvet kommer att stärka Agentforce genom att integrera ett mer native innehållslager som ska koppla samman kunddata med engagerande innehåll i alla kanaler.

” – Varje betydande kundinteraktion är beroende av tre saker som samverkar: rätt data, rätt AI-drivet innehåll och en modern, enkel upplevelse. Med Contentful kompletterar vi den bilden genom att lägga till ett inbyggt, headless, komponerbart innehållslager som låter Agentforce dynamiskt sätta ihop och leverera personliga upplevelser över varje kanal, med den hastighet och skala som AI-eran kräver.”

Säger Jujhar Singh, President, C360 Applications & Industries, Salesforce.

MKSE.com vet mer, läs vidare här om samma företag:  Amazon Buy for Me är Claude Code AI agenter som shoppar åt dig på andra sajter

Salesforce har nyligen tagit termen ”headless” till sig genom egna revolutionerande paketeringen Headless 360, men att detta skulle komma var det relativt få som insåg.

Det är även intressant det blev den ”dyraste” av headless-aktörerna och inte t ex amerikanska Contentstack (värderas runt 8 mdr SEK) och som redan fanns med ledning och HQ på en iaf mer geografisk fördelaktig plats för San Francisco CRM (headless) -jätten.

Förvärvet känns inte som ett ”upsell” förvärv med andra mjukvara i portfolion Salesforce ståtar med (som tidigare decennier absolut varit en ledande anledning), utan snarare som en defintiv markering från CTO Parker Harris och co. Visa på vilken nivå de menar absolut allvar med sina uttalanden om att Salesforce inte längre är en startpunkt eller ett UI/gränssnitt som användare har någon anledning att utgå ifrån i en blivande ”agentic world”.

MKSE.com vet mer, läs vidare här om samma företag:  Så ska Klarna spara många miljoner på SaaS licenskostnader, utmanar Salesforce och Workforce
This content is available exclusively to members of MKSE.com & publicisten Martins Patreon at SEK0 or more.