En färsk rapport från Salesforce och Deloitte kan ha delar av svaret. I den visar det sig att allt fler företag använder AI-agenter i olika delar av verksamheten – men att hinder såsom regelefterlevnad, säkerhet och kompetens gör det svårt att skala upp användningen. Nio av tio IT-chefer uppger att AI-agenter kan skapa mer jobb än nytta om inte systemen hänger ihop. Undersökningen bygger på intervjuer med 1 050 IT-chefer från nio länder och ger en bild av var företagen befinner sig i AI-resan just nu.
Sverige är representerat i rapporten. Jennifer Matheny, ansvarig för Data Foundations på Salesforce i Sverige säger att:
”– Framgången avgörs inte av hur många agenter eller applikationer man har. Det avgörs av hur bra agenterna levererar tillsammans. AI-agenter ger värde först när man kopplar dem till företagsdata och till fungerande arbetsflöden, säger
Rapporten ska motsvara vad svenska Salesforce ser hos svenska företag.
”– Företag behöver få bättre ordning på hur systemen hänger ihop, annars leder det till tröga arbetsflöden och onödigt dubbelarbete. Vi ser att allt fler satsar på en mer API-driven arkitektur, där systemen enkelt kan kopplas ihop och dela information. Det gör det möjligt att styra och samordna AI-agenter i större skala.”
Ett axplock från rapporten:
- 80 procent av företagen använder redan AI-agenter brett i verksamheten – i snitt 12 agenter per företag
- 95 procent av IT-cheferna uppger att de har svårt att få sina system att fungera ihop
- Hälften av AI-agenterna arbetar isolerat, utan koppling till företagets data eller till varandra
- Endast 54 procent har ett centralt ramverk för att styra sina AI-agenter
- USA och Asien ligger före Europa i implementering
Salesforce Connectivity Benchmark Report har tagits fram för 11:e året i rad i samarbete med Vanson Bourne och Deloitte Digital.

