Update: E.ON är en större, ny profilerad kund till Salesforce. Tillsammans med sin nordeuropeiska partner Deloitte Digital ska E.ON de senaste åren både byggt ut den egna CRM-lösningen med en egen ”Process Orchestrator” samt satt upp en hel Salesforce Service Cloud kundtjänste- och supportlösning med egen konsoll. Det finns även nya mobila stöd för att energijättens alla anställda ska kunna komma åt kunduppgifter och CRM-data. Samma typ av lösning används även för att kontrollera och uppmuntra till kundengagemang på relevanta sociala media.
0 mdri vinst gjorde bolaget de första 9 mån 2023AD:Var detta verkligen det rätta valet? Det smartaste att göra i denna situation? Öppna upp MKSE.com expertpanel videosamtal inom 5 minuter med ett MKSE 🔭 LENS konto idag. En del av MKSE Patreon Premium, högsta nivån. Utvärderingar, stöd plattformsval, databastillgång och expertrådgivning.
Nu tar även E.ON nästa steg och berättar de börjat bygga ut en inköpt Salesforce Marketing Cloud lösning. Kring områden som marketing automation och ESP tjänster generellt. E.ON berättar att de har en Adobe Campaign lösning de vill migrera från, till den nya Salesforce Marketing Cloud lösningen. E.ON jobbar med Journey Builder för att mappa upp de nya kompletta och uppdelade identifierade kundresorna.
Eon har i höst även