Lovable åker på baksmälla med lögner, annonser kallas ”unLovable”

In Nyheter, Online Marketing, Vibe code by MKSE.com Redaktion Martin Edenström

Lovables ledning med Anton Osika har tidigare skrutit om att de enbart anställer de sista promillen, eller 0,01 % av befolkningen som är exceptionella talanger inom raketforskning, djuplodad programmering, AI och annat.

”These ads are stupid, unLovable.”

De verkar trots det behöva stöd på marknadssidan för stunden. Detta då de Facebook och Instagram-annonser bolaget just nu använder sina nya riskkapitalmiljarder till inte alls faller målgruppen i smaken. I en ny kampanj, där opatriotiskt, en snabbtalande asiatisk kille ”vill ersätta Spotify” (också svensk startup en gång i tiden med kontor inte långt från Lovable) får hård kritik för stunden.

0 Mkr
kan årsbudgeten för marknadsföring framöver ligga på hos Lovable CMO, högt räknat med en klassisk 5-20 procent regel för nystartade, välmående företag och varumärken
AD: 


Få ovärderliga råd och kunskap inom området. Öppna upp ett MKSE.com expert online videosamtal på några minuter. Skaffa ett MKSE 🔭 Premium konto idag. En del av MKSE Patreon medlemskapet. Expertutvärdering, personligt stöd plattformsval, intel/databastillgång och rådgivning längs med vägen.

 

Tusentals kommentarer över olika kanaler påpekar alla att det är en ”hoax” med enbart 0,5 procent genererad kod som egentligen bara är CSS:er och javascript inkastade från Github-repositories med det basala syfte att efterlikna Spotifys UI. Dessutom är en sådan ”lösning” osäker, inte driftad och rättighets/varumärkesmässigt felaktig och idiotisk på så många sätt. Det ska dessutom, enligt flera kommentarer, förekomma rena lögner att personen i fråga inte alls tidigare studerade på Stanford som han påstår.

Hela negativa omdömen och recensioner finns om företaget på Facebook där användare ifrågasätter varför Lovable drar sig med så mycket osanningar. Som tidigare nämnt är det närmsta vi kan komma AI sektorn nu hur drop shipping-lycksökare agerade med bl a egna, inköpta annonskampanjer på Youtube och Instagram för några år sedan. För att sälja tjänster och utbildningar. Samma individer verkar nu ha anammat hela vibe coding området och även Lovable själva verkar med uttalanden som dessa göda trenden.

Det är ofta vanligt förekommande att snabbväxande företag lägger social marknadsföring på yngre egna anställda som kan röra till det. Optimizely och Progress har haft samma stora problem, som MKSE.com tidigare skrivit om. Se länkar.

Mycket riktigt har även Lovable just nu två annonser ute för att anställa ny ansvarig inom Product Growth Marketing samt inom Growth Marketing. Någon mer traditionell roll som CMO eller inom Marketing verkar inte bolaget sysselsätta.

MKSE.com vet mer, läs vidare här om samma företag:  "Slutsurfat för människan". Är det AAO, AI Agent Optimization eller GEO som ersätter SEO i agenttider?