RevolutionRace tänker i nya banor, vill produktifiera egen e-handel. Tar in Contentful headless CMS

In Commercetools, Contentful, E-handel, Headless / Decoupled CMS, litium, Nyheter, PWA by MKSE.com Redaktion Martin Edenström

RevolutionRace med RevolutionRace.com och RevolutionRace.se berättade för blott två år sedan om att de efter ett noggrant förarbete i utvärderingen av potentiella leverantörer valt en litium SaaS e-handel framöver för egna sajterna och e-handeln. Levererad av Distancify i Alingsås. Det börsaktuella klädbolaget återfanns tidigare på en PrestaShop som av hackerattackutmaningar och bristande underhåll omedelbart skulle bytas ut.

Men numera är det headless Contentful som gäller på IR-sidor, informativa webbplatser och andra digitala nytryck inför börsdebuten och annat. Det ska även passa aningen bättre med en del av Revolutionraces affärsmodell, som officiellt förtäljer att bolaget ”driver och förvaltar över en e-handelsplattform”. Inte otänkbart att börskursen ska påverkas genom att bli mer som REWE (skapade Commercetools, den avknoppningen värderas idag till runt 17 mdr SEK) eller Boozt (som nyligen lyfte egna värdet i att kasta ut offshore-konsulter och plattformar och istället skapa och ”bli” sin egen plattform). Precis som kollegan Zalando tidigare valt att göra.

MKSE.com vet mer, läs vidare här om samma företag:  Nordic Web Team får nya ägare

RevolutionRace är



Detta är enbart en förhandsgranskning av hela artikeln. För att läsa och ta del av all data krävs en engångsbetalning eller att du eller ditt företag blir en supporterande medlem till MKSE.com. Betalning sker vid månadsskiftet och det går att läsa innan debitering. Summan bestämmer du själv, det börjar på 19 SEK i månaden. Eller det belopp du anser de tiotusentals artiklarna på MKSE.com är värt (190 SEK, 1900 SEK). Pengen går till molndrift och licenser så MKSE.com får finnas kvar. En-klicksbetalning i mobilen via t ex ApplePay. Via Paypal eller betalkort. Stort tack för din förståelse och stöd!
MKSE.com vet mer, läs vidare här om samma företag:  Rotation bland svenska Magento Adobe Commerce partners, Adobe tar bort rekommendationer


Är du redan medlem, men utloggad? Dessa tuffa cookies-tider.. Se bara till att vara inloggad på ditt Patreon-konto och klicka Log In-länken här nedan.Login with Patreon