Bontouch Framna med SJ inhouse lanserar nytt, designsystemdrivet SJ.se

In Adobe AEM, Java, Nyheter, Offentlig sektor by MKSE.com Redaktion Martin Edenström

SJ med Jenny Gejke, Sr. Manager Design Services, berättar att de släppt en helt ”revampad” digital upplevelse på nya SJ.se. Det är det nya, prisbelönta designsystemet som ska agera mer tydlig och stabil grund för att bygga framtida digitala produkter och tjänster. Nu är SJs resurser och komponenter samlade på ett och samma ställe så företaget kan arbeta mer konsekvent och effektivt, med fokus på varumärkesidentitet.

0%
tåg i tid 2023 ska upp denna vinter
AD: 


Få ovärderliga råd och kunskap inom området. Öppna upp ett MKSE.com expert online videosamtal på några minuter. Skaffa ett MKSE 🔭 Premium konto idag. En del av MKSE Patreon medlemskapet. Experutvärdering, personligt stöd plattformsval, intel/databastillgång och rådgivning längs med vägen.

Det ska varit en större grupp utvecklare, front-endare och UXare -både inhouse och hos Bontouch (Framna) som har varit involverade under åren arbetet pågått. Två år efter att arbetet med designsystemet påbörjades ska det varit runt tjugo SJ system som använde sig av det. Nya sj.se (se bild nedan) är för övrigt väldigt, väldigt lik just designsystemets startsida sedan något år tillbaka. Se bilden samt sj.se i skrivande stund.

Även Arbetsförmedlingens interna UX-team berättade nyligen om det omfattande arbete gruppen tillsammans med externa förmågor jobbat på under en lång tid och som nu var sjösatt. Det kallades då bland de mer ambitiösa designsystemsprojekten i landet.

Vilken är den bästa headless-partnern i Sverige just nu?

MKSE.com listar alla releaser, projektkostnad, tid till lansering och val av plattformar. Läs mer här om alla dessa upphandlingar.
MKSE.com vet mer, läs vidare här om samma företag:  Bontouch och Shape slås ihop till Framna, siktar på 2 mdr och börsen