Aftonbladets mobilutvecklare med Niklas Silow i spetsen har tagit fram en gratis iPhone app. För hockeyälskare med en portabel Appstoreuppkoppling.

iPhone applikationen hyser realtidsinformation om statistik – period för period, lagfakta, omgångsinfo och tabelläget samt de senaste Aftonbladetnyheterna (CMS Escenic) om valt lag.
Aftonbladet kallar app’en succé. Varför framgår inte. Kanske i medarbetarstolthetssyfte. Samtliga anställda kan se app’en då Hedin nyligen har tilldelat dem varsin iPhone 3G.
Aftonbladets tidigare iPhoneapps har inte varit några succéer. På iTunes har deras TV.nu, Hitta.se, AftonbladetTV, Prisjakt, Aftonbladet delvis sågats och har runt 2,5 av 5 i snittbetyg. Användare brukar annars vara generösa med betyg för gratisapp.
Även konkurrenten Expressen.se, som faktiskt haft en succé med sin förstaplacerade Vinvin.se iPhoneapp på svenska Appstore-toppen, satsar på hockeywebb. Hockeyexpressen.se på Polopoly är nya systersajten till SportExpressen.se och FotbollsExpressen.se. Domännamnsstrategi? Jag tittade närmare på det här.
I sportsammanhang lanserade Expressen redan till OS en Iphoneapplikation. Den fungerade inte, var sen och vart sågad.

Comments
@ martin: Jag håller med om att Expressen lanserade en Iphoneapplikation till OS, men delar nog inte uppfattningen att den totalsågades:
http://www.va.se/asikter/bloggar/natet/2008/08/20/bonniers-webbrevansch/index.xml?month=augusti&year=2008
@ martin: Jag håller med om att Expressen lanserade en Iphoneapplikation till OS, men delar nog inte uppfattningen att den totalsågades:
http://www.va.se/asikter/bloggar/natet/2008/08/20/bonniers-webbrevansch/index.xml?month=augusti&year=2008
iphone is cool.. but costly also… great 4 web
online dating