Vi har en ny PWA kategori på MKSE.com.
Detta är alla e-handlare som redan tagit det progressiva steget! Klicka härThe Early Bird. Nyheterna på MKSE.com är gratis och öppna. Ett tag.
En dag efter publicering låses nyheten in för våra registrerade medlemmar. Så bli medlem, eller återvänd ofta. Det går även att prenumerera gratis på vårt nyhetsbrev som kommer ut varje vecka. Klicka här”- Valet av plattform föll på Episerver med Avensias ramverk Storefront Nitro ovanpå, som har varit mycket framgångsrikt för aktörer inom andra branscher. Som först ut inom hemelektronik, lanserar vi nu en hypermodern kjell.com som vi ser är möjliggöraren för att fortsatt leverera service i världsklass till våra kunder. Det har varit ett intensivt och givande samarbete med Avensia kring plattformsarbetet. Införandet av en ny plattform ger oss nya möjligheter att snabbare möta kunden med personligt anpassad kommunikation.”
Det första vi gör är testa denna nya prestandamaxade tripp. Det är inga extrema resultat ännu. Från den närmaste europeiska servern på Pingdom får Kjell.com ett ”D” och totalbetyget ”66” vid två försök tidigt under onsdagsmorgonen. 1,7MB-sidan tar 2,56 sekunder att ladda in. Ett Google Lighthouse test ger låga 6/100 i betyg efter bl a en interaktivitetsinladdning på hela 30,7 sekunder. Vid två separata tester.
0msSå många millisekunder klockar nya sajten in på
Det pågår ett race i Sverige just nu till den snabbaste e-handelsupplevelsen och plattformen. Både Filippa K på Avensia SCOPE samt Episerver Commerce med samt Polarn O. Pyret (Avensia SCOPE samt Episerver Commerce från november 2018) har tidigare velat ha titeln. Jetshop Flight och kunden Northern Spirit vill gärna ha titeln som snabbaste systemet. Även Adobe Magento-leverantörer i Sverige har i våras menat att PWA-satsningarna inte är lika ”rena” som samma prestandaoptimerade ehandelsvarianter de kan pressa ut. PWA är ett absolut fokusområden för Adobe just nu.
Vidare ska nya kjell.com fått flera personaliserande egenskaper och tidigare uttalanden lät meddela att mycket kring lagersaldo och tillgång skulle bli i realtid framöver. Dessutom ska man sett till så att kunden får en komplett e-handelsupplevelse även i mobilen.
Avensia stod bakom den tidigare lösningen också. En Sitecore-ägd Microsoft Commerce Server från 2011 som lanserades 2014 och skrevs sönder så pass under åren att bolagets VD i slutet kallade lösningen för ”skräddarsydd”. Även storkonkurrenten Clas Ohlson ska vara på gång med nytt inom e-handel. De kör fortfarande sin SAP Commerce Cloud (hybris) e-handel framtagen av Publicis.Sapient runt 2012.
Beställarstöd inom e-handel och CX
MKSE.com har data och kunskap från över 15 000 svenska upphandlingar och plattformsval. Fatta rätt beslut. Gör som SJ, Avanza, KI och Telia. Anlita en expert inom området. Kontakta oss idag.
⬇ Fyll i formuläret nedan eller klicka för att e-posta oss