Toxic vann nyligen uppdragen för Nilörngruppen, Innebandy.se (Umbraco) samt Svenska Orienteringsförbundet på Umbraco 10 och nu visar det sig att det e-handelsfokuserade företaget med 70 medarbetare vid tre kontor i Jönköping, Borås, och Anderstorp även växt med 30% under 2022. Detta via trettio nyanställningar.
Vilka svenska bolag har redan spenderat för mycket på fel headless-stöd och eventuellt missmatchade digitalstöd? Ett MKSE Patreon Premium-konto öppnar upp för MKSE.com Lens och direktkontakt med innovation tech samtal. Prova gratis – en begränsad period.
Sedan hösten har Jennie Campbell-Webster, COO på Toxic, även drivit ett förändringsarbete på Toxic med processer som ska skapa mer effektivitet och kvalitet både internt och i leveranser till kund.
”– Idag räcker det inte att prata om att vara en inkluderande arbetsplats. Du måste aktivt förändra och skapa förutsättningar för hela organisationen. När vi nu är ett större bolag behöver vi se till helheten på ett mer strukturerat sätt.”
Säger Jennie Campbell-Webster, COO på Toxic.Strawberry browsers svar på Google Chrome AI Auto Browse uppdateringar
30 januari, 2026Vinnare 2026 i årets Web Service Award
30 januari, 2026IKEA hakar på det cirkulära, släpper Second Hand Marketplace på ny plattform
29 januari, 2026Thon Gruppen sluter omfattande avtal med Nova och Epinova
29 januari, 2026Vinnare 2026 i årets Web Service Award
30 januari, 2026IKEA hakar på det cirkulära, släpper Second Hand Marketplace på ny plattform
29 januari, 2026Thon Gruppen sluter omfattande avtal med Nova och Epinova
29 januari, 2026Precis Digital Marketing vinner priser, köper in ny Webflow närvaro med 90 i CWV
29 januari, 202638 procents diskrepans mellan vad VD och anställd tror om AI effektivitet
29 januari, 2026”Går inte längre ta betalt för programmering”, byrån blir AI-first byrå
28 januari, 2026Salesforce vinner 55 mdr affär med Department of war och US Army
28 januari, 2026Viking Line väljer Digitalist, konverterar lån ännu en gång
28 januari, 2026Cognizant tror på martech-AI pionjären TypeFace
27 januari, 2026Salesforce dominerar som CDP under 2026, många kända aktörer helt eliminerade
27 januari, 2026McKinsey växer till 60 000 anställda, 25 000 av dem är AI-agenter. Så adderas vibe code till kundprojekt
26 januari, 2026Så använder Deutsche Telekom Lovable vibe code i betydande projekt, ”spelar inte säkert” längre
23 januari, 2026Planen då Collaboration Art-gruppen gasar sig fram, köper upp GEO/AEO och growth hacking-byrå
23 januari, 2026Sju procent i avgift för Shopify e-handel direkt i ChatGPT nästa vecka
23 januari, 2026Åbro Bryggeri handlar upp B2B-ehandel, skippar officiell plattform i AI-anda
23 januari, 2026

