När Apsis väljer att satsa på online marketing, profilering och big data för ett uppdaterat erbjudande tar svenska, forna epostkonkurrenten Paloma istället upp event och mötesbokningar. Med egna verktyget Magnet Event som nästa tillväxtområde. Det ansluter till de andra produkterna Postman och Kurios.
Ledande, och i Sverige mycket populära Eventbrite får därmed lokal konkurrens. Eventbrite finns förvisso sedan ett tag tillbaka på svenska. Så det är ingen lätt utmaning Paloma tar sig an.
Paloma in Sweden AB omsätter 9,4 Mkr och gick med 0,8 Mkr i vinst 2015.
Konkurrensen inom enbart e-post och marketing automation (även om den delen inom Apsis, Getanewsletter och Paloma kan diskuteras) ökade kraftigt 2013/2014. Det var när Hubspot, Marketo, Adobe och Oracle började erbjuda samma sak för sina, främst större, kunder i befintliga digitala marknadssviter. Men även för LME-segmentet.