Avhoppare från Microsofts gamla favoritval av e-handelsplattform, Digital River, har startat ett nytt headlessanpassat bolag som just väcker en del uppmärksamhet. Det relativt nystartade bolaget Swell var från början ett väldokumenterat API-stöd och ett utvecklarstöd, men har inför 2022 anpassats till att bli en mer renodlad, skalbar headless commerceplattform. Redo att ta sig an hela kundwebbar och handelsprojekt.
Det uppskattar investerare idag, så även Bonfire Ventures, Willow Growth, Commerce Ventures och Red Antler som nu går in med 200 Mkr i bolaget.
Största konkurrenterna är just tyska Commercetools och Fabric Headless E-Commerce Platform. Där motiveras säkert en ny kapitalinjektion av de enorma värdeökningar headlessplattformar upplevt senaste 24-36 månaderna med. I Commercetools fall ligger värderingen numera om massiva 16,9 mdr SEK.
Swell kallar sig alternativet som dyker upp då Shopify