Triggerbee lanseras i Sverige för att konkurrera med Apsis ProspectEye och Innometrics Profile Cloud.
Den nya tjänsten erbjuder profilerings och leadsgenerering för små och mellanstora bolag. Den genererar Marketing Automation med stöd för e-postutskick via Apsis, Mailchimp, Paloma och WebPower.
Triggerbee är en vidareutveckling av molntjänsten MyProspects som har utvecklats och marknadsförts sedan 2011 och huvudsakligen används av B2B-företag på den svenska marknaden. Profilkorten där en besökare loggas kallas för Triggerbee Conversion Banners. Bakom bolaget står CMS-tillverkaren Camelonta AB.
Comments
Roligt att ni uppmärksammar Triggerbee. Vill rätta/förtydliga att vår feature Conversion Banner ger möjlighet att publicera riktade meddelanden på webbplatsen med hög precision, baserat på besökarens profil, surfbeteende och uppnådda klickmål.