Webhallen bygger helst själva, men köper ändå in Voyado

In CXM, Lojalitetsprogram, Nyheter by MKSE.com Redaktion Martin Edenström

Med en kund som byggt så mycket inom kundvård och CX/CRM själva genom åren (Webhallens gamification-upplägg för kunderna har tom. blivit en egen produkt av tidigare VD:n Wilhelm Sporrong) är det så klart en prestigeseger för Voyado CRM att komma in på kontot.

Webhallen Sverige AB är senaste kunden in för Voyado då de väljer deras lojalitetsprogram centralt med allt gamification- och kampanjstöd.

Fredrik Lindblad, CMO och Head of Online på Webhallen handlade upp lösningen. Fredrik på Webhallen har i år även sett till att byta från Elasticsearch till svensk Loop54.

MKSE.com vet mer, läs vidare här om samma företag:  Hubspot för ICA, Vattenfall och Tink tar Invise till toppen, konkurrerar med martech-jätte