Svenska KFUM väljer WordPress

In Cloud / Förvaltning, Facebook Open Graph, Nyheter, Wordpress by MKSE.com Redaktion Martin EdenströmLeave a Comment

WordPress verkar passa den svenska ideella sektorn. KFUM, en del av världens största ungdomsrörelse, lanserade innan nyår sin nya webbplattform på WordPress CMS 3.3.

http://kfum.se/wp-content/uploads/2011/12/kfum-logo.png

Det blev en multisitelösning för hela den svenska rörelsens 400 föreningar, hostad på Amazon EC2 med bland viss Facebook Graph-integration för login och flera sociala insticksprogram. Det finns integrerad avgiftshantering, Piwik som statistiksystem och Google Translate används för översättningar.

Kfum.se ska låta föreningar skapa egna sajter i den nya plattformen.

Projektledare och interaktionsdesigner inhouse har varit Daniel Anundi, grafisk form har Some Guys stått för och utveckling har skötts av frilansutvecklare i Linköping.

MKSE.com vet mer, läs vidare här om samma företag:  UNHCR snart live på Optimizely One

Leave a Comment