Förlaget Harlequin går live på Magento med Klarna Checkout

In Adobe Commerce / Magento, Check out/Kassasystem, Nyheter by MKSE.com Redaktion Martin EdenströmLämna en kommentar

Som sagt, Magento kommer nu i höst. Johan Bergkvist tipsar om att Webbhuset precis har lanserat Förlaget Harlequins nya sajt på Magento. En responsiv release med hero-carousel, nya böckerlistning (med köp-liknande knappar som inte leder till köp – men de ser bättre ut i flip-mode på produksidorna, topplistor, footer med språkstöd och Klarna Checkout som kassa. Intressant att det erbjuds fler sätt än ett sätt (!) att tömma sin varukorg i kassan.

Harlequin har även bokcirkel som återfinns som en enklare Facebook-app.

Vi har mer på samma ämne:  Actical och Lybe internationaliserar 400 år gammalt varumärke med Growth och Accelerator e-handelsstrategi

Tre marknader, .se, no, .dk och .fi rullas ut på samma gång. Klarna Checkout används tydligen enbart i Sverige, Klarna Faktura och Dibs gäller i Norge, Danmark och Finland. Det ska även finnas en eboksförsäljning integrerad via Magentos ”Downloadable products”.

Leave a Comment