Här är en del av de rykten som figurerat i samband med Bonnier-affären. Affären är kantad av påföljande diskussioner då det är en av EPiServers största affärer någonsin. Bonnier som kund betydde dessutom det definitiva klivet in i den för EPiServer tidigare nästan helt outforskade mediebranschen. Där har tidigare konkurrenterna fått husera ostört och fram tills förra veckan var Drupal den klarast lysande stjärnan inför 2010.
Nåväl, ryktena:
- Bonnier fick EPiServer CMS 5-licenserna helt gratis, då EPiServer ville in i sektorn inför pågående USA-lanseringen. Bonnier har flera välkända tidningstitlar i USA (ytterligare resonemang om detta).
- Tre av EPiServer själva preferred partners är just nu inne för att bygga Di.se. De ska gjort ett bra jobb och har därmed goda möjligheter att få fortsätta som arkitekter och tech leads i kommande Bonnier-sajtprojekt.
- Efter att utvalda, svenska EPiServer Premium Partners varit inne kommer sajtutvecklingen ta samma väg som den danska FN-sajten WCC, via låglöne EPiServer-utveckling av t ex Ciklum i Ukraina.
- Bonniers delägarskap i tidigare CMS ska ha påverkat. Och ska fortfarande påverka inför 2010.
- Den nya ledningen för digitala initiativ ska påverkat varför DN.se går över, men inte Expressen.se, TV4.se eller Sydsvenskan.se (lika fort).
- Exigen Services med kontor på Mäster Samuelsgatan 60 nämns flera gånger än en som en påtänkt ny outsourcing partner (jobbar mycket med Ryssland) för Bonnier per tredje kvartalet 2010.
- Affären ska skapat ett nyvunnet intresse för EPiServer hos fått flera andra stora, svenska tidningssajter.
Dessutom får alla snabba Open Source (Drupal och tom. WordPress har nämnts) förespråkare en rejäl, initierad klänga i förm av detta pro-EPiServer inlägg av anonyma (varför?) Tankemoln.
Valet av CMS engagerar. Det är något som är säkert.
Artiklar som kan intressera dig:





