Svenska Spel hakar på live-webb tåget

In Flash, Microsoft .NET, Nyheter by MKSE.com Redaktion Martin EdenströmLämna en kommentar

IW-prisade Svenskaspel.se (91:a plats, en nedgång) tar sig an en riktig ”ESPN Sports 90-tals TV-grafik” profilering när de bjuder in till Super Saturday Live live-webb nu på lördag. SvenskaSpel.se ligger på ett eget alster skrivet i .NET.

svenska_spel

Utöver live-webb (webb-TV stream) finns även en radio sändning. Samt chatt och en match som sänds live. Nej, inga av de med dyra rättigheter. Men måste säga det är en snygg och upplevelsemässigt ”TV-aktig”, men ändå interaktiv, produktion. Allt är skrivet i Flash.

Vi har mer på samma ämne:  Consid vinner uppdraget för Svenska Spel

Besökare lockades till kampanjsajten med en flashbanner med ett mini-spel där man skulle tatuera AIK-spelaren Martin Mutumba. Något som Bojan från AIK tydligen ska göra live i lördagens show. En Facebook Page har även skapats.

Begreppet live-webb hittades på av Farfar i april 2009, då för Tele2/Comviq (på Open Text Web Solutions CMS).

Leave a Comment