Might Know Something Else feed Kommentarer Feed

MKSE.com – All about CMS

Störst på CMS. EPiServer, Drupal, WordPress, Sharepoint, Polopoly, Escenic och Sitevision.

App-hysteri, behövs OpenAppmkt Web Appar?

Skribent Martin Edenström Den 12 oktober 2010

Behövs verkligen det här? Blir det inte lite av en gigantisk bokhylla för en handfull HTML5-titlar?

Tidigare i oktober infann sig en viss hype kring web-app’ar och en cental, Cydia-liknande mobil- och webbsajt kallad OpenAppmkt fick en del utrymme. Sajten demonstreras på iPhone och kretsade kring klassiska Safari iPhone +-bokmärkesfunktionen ”Lägg till på hemskärmen” i en java-scriptad, guidad variant. Halvsnyggt, men rätt lamt.

Bra för eftersatta mobil-OS som Windows Mobile 7 och Symbian, men för resten av mobilerna? Löser sig det inte rätt snabbt för iPhone och Android konsumentapp’ar som turn-by-turn navigation, Spotify och Opera? Google Voice eller iTunes WiFi minns rätt få idag.

Apple har även en egen webb app sajt utöver egna App Store.

MKSE.com har tidigare även beskrivit Googles snarlika variant Google Apps Marketplace, aningen mer riktad till företag och IT-avdelningar/CIO:er och IT-chefer. Något som på sikt känns intressantare än OpenAppmkt.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
?>