ICA handlar upp Umbraco Cloud CMS och Storm Commerce

In E-handel, Norce / Jetshop / Storm Commerce, Nyheter by MKSE.com Redaktion Martin Edenström

ICA Sveriges butiker hade behov av en mer framtidssäker, användarvänlig och kostnadseffektiv e-handelslösning för all butiksinredning och utrustning. Den nya e-handelslösningen Storefront baseras på Umbraco Cloud som CMS och en e-handelsmotor på Storm Commerce.





Dessutom valdes Nexer Unified Commerce ut som ny digital rådgivare och partner.

”– Vi är otroligt stolta över att vara digital partner till ICA BIU och producera en framtidssäker, skalbar lösning med vilken vi kan växa gemensamt. Med Storefront visar vi hur en god grund bidrar till effektivitet och stabilitet samtidigt som den ger möjlighet till en unik och hållbar e-handel. ICA:s BIU lösning är ett bevis på hur vi skapar mervärde genom att lägga energi där den räknas – på kunden.”

Säger Ebba Persson, E-commerce Project Manager på Nexer Unified Commerce.

ICA BIU:s systemkarta involverar flera externa system och med Storefront från Nexer har man gjort integrationer till såväl Order Management och Produktberikning som ICA:s ekonomisystem.

MKSE.com vet mer, läs vidare här om samma företag:  SCA ser över internkommunikationen, handfull ersätter 200 "småredaktörer"