Epinova och Nova Consulting Group vann hela prestigekontot PostNord för fyra år sedan efter en större upphandling. Nu avslöjas flera projekt de båda aktörerna har jobbat på tillsammans. Bland annat det nya katt-AI projekt som PostNord nyligen släppte.
PostNord ville ha hjälp med att utveckla ett användarvänligt formulär och ett verktyg för att hantera de tusentals anmälningar som bedömdes komma att skickats in i den nya frimärkskampanjen Min Katt. Optimizely användes som som CMS-plattform, en AI-robot för bildigenkänning sattes upp och en SharePoint fick hantera anmälningar. Projektet sköttes av Epinova och systerbolaget PointTaken. Beställare var PostNords Go To Market Owner, Thomas Klamell.
” – Det här är en mycket viktig kampanj för PostNord. I en tid då världen är lite orolig är ekonomin lite skakig och efter den långa pandemin, ja tunga frågorna, kommer det att finnas en tävling där du får chansen att ha din katt på ett frimärke. Det blir något positivt, något annorlunda och det skapar engagemang. Vi hoppas att det kommer att uppskattas, så det är en viktig kampanj för oss.”
Säger han i ett uttalande.