RealStoryGroup har släppt sin Gartner-lika, WCM produktöversikt för 2011.
Den anser att vår lokala talang EPiServer numera tillhöra den näst största typen av produktföretag och tycker deras WCM-fokus numera är en 2:a av 3. Samma som WordPress. Joomla! däremot är mer WCM-fokuserad. Ektron är 3:a i WCM-fokus och lika stor som EPiServer.
Det finns en svår avgränsing, men RealStoryGroup har valt att kalla hälften av aktörerna för ”plattformar” istället för produkter. På plattform så ser det annorlunda ut. Där får flera aktörer den största storleken (dock inte Drupal eller Sitecore) men mest fokuserade på WCM som plattform är CoreMedia, FatWire, Plone, Sitecore och Percussion. Alla 2:or i storlek. Adobe Day och OpenText får 1:or i WCM-fokus. Drupal och Alfresco får 2:or.
Kommentarer
Pingback: Tweets that mention RealStoryGroup WCM produktöversikt med EPiServer, Drupal och WordPress | Might Know Something Else -- Topsy.com