ICA släpper ny e-handel senare i år

In Check out/Kassasystem, Featured, Nyheter, Optimizely/Episerver, Oracle WebCenter Sites, Sitecore XP by MKSE.com Redaktion Martin Edenström1 Comment

Det har snart gått två år sedan ICA berättade att de skulle storsatsa på e-handel, då genom ägarna Ahold och deras Bol.com förvärv. Ahold är sedan 2013 inte kvar i ICA men e-handelssatsningen ska äntligen ta form.

Rapporter har sagt att en ny satsning ska komma upp så snart som om en månad. Anders Svensson, VD ICA Sverige, bekräftade nyligen att
planer finns för en större lansering av en helt ny e-handel. Det gäller då andra halvåret 2014.

MKSE.com vet mer, läs vidare här om samma företag:  Flyttlasset går på Adobe Sverige, därför är Epicenter hett igen

Även koncernchef Per Strömberg sade redan 2012 att ICA e-handel var en storsatsning. Men sedan hände inte så mycket.

Testmarknad för 2014-satsniningen ska bli de större ICA Maxi-butikerna.

Jetshop med Jetshop Solutions designade för inte så länge sedan icamaxihemochfritid.se för ICA Maxi på egna Jetshop-plattformen. Men den temporära satsningen länkar numera till icahemma.se.

ICA Sverige AB i Solna äger även icamaxi.se där det idag enbart finns en Google Maps karta med kontaktinfo och en utgången siddesign.

På ICA.se länkas e-handeln in via den här listan. ICA är stor EPiServer-kund, men har även uttryckt ett intresse för Oracle Webcenter sites 11 samt 2010 installerades en Commerce Server från Avensia (numera SiteCore). Då skulle det bli plattformen för e-handel.

MKSE.com vet mer, läs vidare här om samma företag:  Optimizely nöjda med Rustas digitala framfart, planerna för e-handel

2011 års förvärv av inkClubs och det bolagets erfarenhet från e-handeln blir så klart även en stor del av vad ICA väljer framöver. inkClub är hybris e-commerce användare.

ICA är en av Connectas största kunder inom e-handel.

Kommentarer

Leave a Comment