Kommunen först ut, går headless för en friare digitalisering

In Headless / Decoupled CMS, Nyheter, Offentlig sektor, Wordpress by MKSE.com Redaktion Martin Edenström

Trelleborgs kommun går lite i bräschen bland kommuner då de berättar att de valt att upprätta en ny headless-miljö. Susanne Nilsson, projektledare på Trelleborgs kommun berättar i ett uttalande att:

” – Headless är ett givet val för oss. Att kunna använda vårt innehåll på ett friare sätt är en viktig drivkraft. Det känns som ett bra val för framtiden.”

Webbplatsen hämtar innehåll via ett API och kommunen har även skapat ett innehållslager som är helt frikopplat från utseende, mallar och webbteknik. Det handlar om en WordPress med Municipio ramverket och Whitespace som leverantör. Municipio utvecklas av kommuner, är baserad på WordPress och har inga licenskostnader. På bara några år är det fler än 10 kommuner och kommunala bolag som har anslutit sig till Municipio.

MKSE.com vet mer, läs vidare här om samma företag:  Regionen satsar hårt på CWV perf i senaste uppdateringen

Trelleborgs kommun hade tidigare en EPiServer CMS 6 med responsiv design av TietoEVRY NetRelations.