Ericsson kör inte agilt med scrum, men med Streamline Development

In Nyheter, RUP Vattenfall, Scrum, XP by MKSE.com Redaktion Martin EdenströmLeave a Comment

Ericsson Multimedia skryter om att de har halverat utvecklingstiden genom agila metoder. Men när Ericsson Multimedia kör har de inte anammat någon agil metod som scrum, utan istället tagit fram en egen utvecklingsmodell / ramverk innefattande sju tillvägagångssätt / practices kallad Streamline Development.

Gunnar Heldebro, utvecklingschef på Ericsson Multimedia, säger till CS att det agila manifestet bygger på samma tänk som när Ericsson tog fram Streamline Development.

Gällande projektstyrningsmodeller / metodiker är Ericsson främst kända för gamla PROPS, som utvecklades av Ericsson själva och släpptes i en första version 1989. En del webbprojekt har fått lida av den metodiken.

MKSE.com vet mer, läs vidare här om samma företag:  IT-projektet som gav titeln Di Tech Excellence Awards Årets CIO

Webbplatsen? Nya Ericsson.com skrev MKSE.com om här.

Leave a Comment