Här var det inget vanligt löp, detta här var häftigare än ”nyhetsbloggen” Ajour.se på samma plattform. Norran.se har i oktober byggt en ny sajt och valde WordPress CMS 3 som plattform.
Det blev en trevligt designad open source nyhetssajt med bl a:
- Chattmöjlighet med redaktören (Twitter/Facebook)
- ”Läs mer”-kopplingar till artikelkluster/relaterade artiklar
- Disqus-kommentarer / Dela-funktioner som kan slås av och på
- ”Vad tycker du?” reaktioner med smileys
- ”Visa fler” artiklar laddas in utan postback
- Senaste kommentarer, nyheter m fl listas på ett tydligt sätt i vänsterspalt startsida
- Egen web-TV via gratis Flowplayer (med egen webb-TV reklam hantering)
- Emediate, Google Analytics, W3 Total Cache och en högaktuell Solr search for WordPress. Bland många andra pluggar.
- En e-butik finns baserad på Textalk
- Väder kommer från en Vackertväder frame med Trafiken.nu webbcam etc.
- Buyandread.com används för att sälja PDF-version av tidningen
Allt byggt med flera egna WP-pluggar samt så klart eget tema och MU blogghantering. Och det känns tight och för en besökare klart i paritet med Escenic, Polopoly och EPiServer nyhetssajter.
W3C Validator hittar 21 fel. Jämfört med NSD.se (240 fel), VK.se (599 fel) och folkbladet.se (185 fel) är det mycket bra.
De vet hur man bygger WordPress i Skellefteå. Bra jobbat Andreas Lundgren, Erik Berglund, Fredrik Dernebo, Konrad Burman, Lars Whalberg, Tom Brännström och Victor Jonsson.
Kort efter lansering går dessutom Norran.se och vinner Popkom’s bästa Massmediewebbplats under tisdagskvällen.
Kommentarer
Bra att du tar upp valideringsfelen, det negligeras allt för ofta.
Kan tillägga ang solr att det enda pluginet som finns på wordpress repo (Solr for wordpress) dessvärre inte fungerar, förhoppningsvis får vi tid att släppa en patch.
Den som är intresserad av att följa det teknisk arbetet med att vidareutveckla wordpress på norran.se kan kika in på http://norran.se/omnorranse
Tack Victor, och ett grymt bra jobb av er. Allt inhouse? Var som 08’a osäker på vilka tidningar jag skulle W3C Validator-checka er mot. Träffade jag någorlunda rätt?
Samt, när blir Norran responsive då? Efter sett ditt Twitterflöde kändes det nästan skumt ni inte CSS media querie-maxade releasen ;)
Vi kommer inom en inte allt för avlägsen framtid sätta igång ett större redesignprojekt. Att få till en responsiv/adaptiv design på en nyhetssida blir en intressant utmaning men vi kommer absolut ha det som målsättning.
Merparten av arbetet har utförts inhouse. Ett av våra plugin la vi ut på en webbyrå och sista månaden hade vi även en extern konslut. Driften är förövrigt outsourcad till redpill-linpro
Smart 404?
Hittade inte jag? Vart ser du en sådan?
norran.se/whatever t.ex. även norran.se/kategori/familj
WordPress ser tydligen som sin uppgift att utrota 404:or på webben :)
Skämt åsido, det finns kanske webbplatser då en feature av det här slaget är att föredra men på nyhetssajter tillför det ingen nytta, bara förvirring.
Vi har tagit fram en lösning på problemet som kommer med i en framtida version av norran.se