Trividents Ron Grisnich bjuder på en riktig flashback när han rotar fram en idag nästan prick tjugo år gammal Wave. En av de första Forrester Wave för CMS, Forrester Wave Web Content Management Q1 2005 dammas av. Ingen av de i den listade nio aktörerna finns idag kvar, i alla fall inte sett till namnet. Närmast är HP TeamSite, tidigare kända som Interwoven TeamSite och Autonomy TeamSite som nyligen blev en del av Open Text för runt 1,7 mdr SEK.
Ledare på den tiden var förvisso även idag aktiva, om knappt, Tridion, sedermera SDL Tridion Sites och därefter RWS Tridion. De har numera främst gjort en grov pivot till att bli ett ”Language Cloud TMS (translation management)” system istället.0 staktörer fanns med på den tiden mot 13 idagAD:Få ovärderliga råd och kunskap inom området. Öppna upp ett MKSE.com expert online videosamtal på några minuter. Skaffa ett MKSE 🔭 Premium konto idag. En del av MKSE Patreon medlemskapet. Experutvärdering, personligt stöd plattformsval, intel/databastillgång och rådgivning längs med vägen.
Percussion sunsettades 2023 efter några ägarturer och Microsoft lämnade mer ett decennium sedan allt inom CMS då de insåg att andra .NET bolag var bättre på externkommunikationsbitarna. OpenText™ Documentum™ Content Management finns kvar (köptes av OpenText för 13,6 mdr 2016) men är inte heller fokuserade på det var kallat CMS sista 20 åren. Vignette såldes till Open Text Corporation för runt 3,2 mdr SEK 2009. OpenText är för övrigt inte lite aktiva inom M&A. De köpte även ett tag Sverigeaktiva RedDot CMS 2006 samtidigt som Hummingbird Ltd. togs över och såg till det blev OpenText Web Solutions. Det lades sedan ned 2009.
Förvärvshysterin verkar inte riktigt gynnat OpenText. På fem år har kanadensiska OpenText tappat nästan en tredjedel av sitt värde på börsen (på hela tio år runt +/- noll), samtidigt som andra IT-jättar mång- mångdubblat sitt bolagsvärde under samma period.
Ron skriver också att på den tiden fascinerades Forrester över den europeiska dominansen. Och det var tom. innan Sitecore och Umbraco (Danmark), Optimizely/Episerver (Sverige), Day Software som blev Adobe AEM 2010 och Magnolia (Schweiz) samt t ex Drupal (Belgien).