Consid vinner delar av avtal värt 110 Mkr

In Nyheter, Offentlig sektor by MKSE.com Redaktion Martin Edenström

Consid har fått en nytt ramavtal med SKL Kommentus Inköpscentral AB berättar de. Inom områden som systemutveckling och informationssäkerhet. Avtalet löper initialt över en tvåårsperiod med möjlighet till totalt två års förlängning.

Upphandlingen gällde sju anbudsområden, i form av geografiska regioner, och Consid ingick avtal inom sex av dessa, samt placerade sig först i anbudsutvärderingen inom fem av de sex tilldelade områdena.

MKSE.com vet mer, läs vidare här om samma företag:  Fiberbolaget köper in ny närvaro, toppar Webperf

Det tidigare ramavtalet med SKL Kommentus Inköpscentral AB omsatte totalt cirka 110 miljoner kronor. Men det var för samtliga i den större skaran tilldelade leverantörer. Sklkommentus.se är idag en Episerver CMS användare, lösningen är delvis framtagen av Netrelations.

Beställarstöd inom e-handel och PIM

MKSE.com har data och kunskap från över 15 000 svenska upphandlingar och plattformsval. Fatta rätt beslut. Gör som SJ, Avanza, KI och TeliaSonera. Anlita en expert inom området. Kontakta oss idag.