Förbundet köper in designsystem, svenska design- och enhetlighetsfokuserade myndigheter just nu

In Content Marketing, Nyheter, Online Marketing by MKSE.com Redaktion Martin Edenström

Det är rätt många aktörer inom offentlig sektor som satsat på sitt egna designsystem under de senaste åren. En företeelse som numera inte enbart är exklusiv t ex globala banker, försäkringsbolag och de riktigt stora industribolagen.

När Saco Sveriges Lärare skulle implementera sitt nya varumärke på flera olika digitala platser och webbar tog de fram ett designsystem. Huvudfokus i det nya systemet ska ha varit att bygga och implementera en flexibel och tillgänglighetsanpassad ny central plats från grunden.

Ett designsystem är ett centralt ”arbetsdokument” med digitala riktlinjer för alla som ska arbeta med webben. Det ska hjälpa till att hålla en enhetligthet samtidigt som det utvecklas och löpande kan förbättra desigen inom ett bolag.

MKSE.com vet mer, läs vidare här om samma företag:  Västra Götalandsregionen tränar upp egen språkmodell, fördelarna med offentlig sektor AI

Några riktigt ”clean’a” satsningar som också uppdaterats i år syns



Detta är enbart en förhandsgranskning av hela artikeln. För att läsa och ta del av all data krävs en engångsbetalning eller att du eller ditt företag blir en supporterande medlem till MKSE.com. Betalning sker vid månadsskiftet och det går att läsa innan debitering. Summan bestämmer du själv, det börjar på 49 SEK i månaden. Eller det belopp du anser de tiotusentals artiklarna på MKSE.com är värt (190 SEK, 1900 SEK). Pengen går till molndrift och licenser så MKSE.com får finnas kvar. En-klicksbetalning i mobilen via t ex ApplePay. Via Paypal eller betalkort. Stort tack för din förståelse och stöd!
MKSE.com vet mer, läs vidare här om samma företag:  Myndigheterna: Sänk ert 395 SEK IT-timpris, annars är ni ute på 30 dagar


Är du redan medlem, men utloggad? Dessa tuffa cookies-tider.. Se bara till att vara inloggad på ditt Patreon-konto och klicka Log In-länken här nedan. Login with Patreon