Early Bird. Nyheter på MKSE.com är gratis och öppna. Ett tag.
24-48h efter publicering låses våra nyheter in för icke-registrerade Patreon-medlemmar. Bli medlem, eller mer frekvent läsare. En sammanfattning av nyheter går bra att ta del av via vårt vecknyhetsbrev. Klicka härScott Brinker har tagit upp Gartners Hype Cycle och skapat en egen variant för att påvisa vilka delar av allt inom AI/AI-trender/genAI för marketers som kanske passerat hypecykeln och går in mer praktiska, eller övergivna för den delen, tillämpningar.
0 stområden är på toppen av peakenAD:Få ovärderliga råd och kunskap inom området. Öppna upp ett MKSE.com expert online videosamtal på några minuter. Skaffa ett MKSE 🔭 Premium konto idag. En del av MKSE Patreon medlemskapet. Expertutvärdering, personligt stöd plattformsval, intel/databastillgång och rådgivning längs med vägen.
Där hittar vi Sora 2 och Veo 3 och videogenerering som fortfarande rider högst på en våg. Även AI inom prisoptimering ligger bra till och borde bli ett mer förekommande ämne inom t ex ehandel i Sverige inom kort. Allt kring CX och optimera kundresor är på väg ned, tillsammans med gamla käpphästen customer journey mapping. På uppgång mot att bli mer av en praktisk del av ”allt ai” är tristare och ännu mer klassiska ämnen som chattbotar (!), genAI för copy samt genAI för trendanalys.