Folket, Tillsammans och Kompis som ingår i Tänk Om-byrågruppen slås samman med kapitalstarka, nya byrågruppen Äleven i en ny svensk fusion och affär. Tänk Om har strax under 80 anställda och Arla, AMF Fastigheter, Bonova, Dustin, H&M, Elon, Skandia, Synsam och Åhléns på sin nuvarande kundlista. Sammanlagt får det uppgraderade Äleven nu hela 375 anställda och 575 Mkr i byråomsättning.
Drn digitala byrågruppen Äleven bildades under 2021 och köpte först Humblestorm och Human performance. I våras presenterade gruppen tre nya byråköp varav ett var omtalade strategikonsulterna på Seventy Agency. Gruppen med Saeid Esmaeilzadeh, Kamjar Hajabdolahi och Philip Ghatan i täten vill nu konkurrera med andra i storlek snarlika martech/Digital kommunikations-koncerner som ARC, Nova och NoA. Som så många andra de senaste tre åren.
Fokuset skiljer sig i skrivande stund något mot t ex Nova. Där den norskägda gruppen sagt till MKSE.com de gärna ”tar sig in i sin nuvarande och framtida affär” med sina omvärldskänsliga ”känselspröt” inom SEO/SEM (Pineberry). Eller mot aningen större ARC som traditionellt gärna börjar datadrivet eller med martechutvärderingar (CRM etc. via Curamando eller Conversionista) . Utförda som ett tidigt inhyrt marknadsavdelningsstöd, där gruppen har sin historik. Med Folket, Tillsammans etc. reklamförmåga som 33% av alla de egna talangerna får Äleven ett mer kreativt, inhouseformerat reklam- och kommunikationsfokus i sin nya koncern.
Det finns även redan byråsammanslagningar och kombinationer som inte alls fungerat, som det finska försöket till sammanslagning av Grow/Nine high end designkompetens med open source PHP-utveckling på bl a Drupal i Digitalistgruppen. Den koncernen har kvartalsvis backat med tvåsiffriga nummer i många år nu, allt sedan gruppen först presenterades.
I Älevens ägare/ledning finns även Klarnas CMO David Sandström som strategiskt sett till lägga ut vissa roller på sin kommunikationskoncern.